10/09/2026 0 Kommentarer
KIRKE- & KUNSTVANDRING
KIRKE- & KUNSTVANDRING
# Nyheder

KIRKE- & KUNSTVANDRING
Hvad er naturen værd for os – og hvad betyder den for vores liv, fortællinger og forestillinger?
Det undersøger udstillingsprojektet MULD, hvor 12 kunstnere gennem samtidskunst, fortællinger, myter og personlige oplevelser sætter fokus på naturens værdi.
I weekenden 3.–4. oktober inviterer syv kirker på Østerbro indenfor til en anderledes kunstoplevelse, hvor samtidskunsten møder kirkerummenes særlige arkitektur, historie og atmosfære.
HVEM UDSTILLER I SIONS KIRKE?
Kjersti Iversen er en norsk billedkunstner. Bosat i Danmark siden 2000. Hun er medlem af Atelier26, som holder til på Østerbro i København. Hun er uddannet produktdesigner ved Oslo Metropolitan University, 1993 - 1996.
Kjersti arbejder med maleri, digitale fotocollager, tegning og fotografi. På tværs af medierne arbejder hun med lag, rytme og bevægelse som bærende elementer, inspireret af naturen og mennesket. Værkerne opstår ofte gennem en intuitiv proces, hvor transparente lag, spontane bevægelser og mere præcise former mødes i et åbent billedsprog mellem det abstrakte og det genkendelige. Hun udforsker kontraster mellem det flydende og det tætte, det langsomme og det hurtige, og skaber rum, hvor natur, krop, erindring og stemning smelter sammen. Malerierne udføres med akryl på birkefiner.
I Sions Kirke kan du opleve værker fra serien "Jeg kunne næsten høre en sylofonvals fra blomsternes vandring mod solen". Grunden til at Kjersti har valgt denne serie til udstillingen her i Sions Kirke, er at det overordnede tema for kunstværkerne i alle kirkerne er MULD.
Muld er det øverste og mørke lag i jordbunden. Dette er en transformation af visne blade, grene, nedfalden frugt og planterester. Ud fra denne muld kan nye vækster vokse og skabe nyt liv. En cyklus af forgængelighed og genfødsel. Disse processer kan minde os mennesker om at selv i de tunge mørke stunder, ligger der en smuk kime til noget nyt. Håb, glæde og nye indsigter.
Læs mere på Kjerstis hjemmeside: www.kjerstiiversen.com
Carl Fredrik Emrik er billedkunstner med baggrund i arkitektur, uddannet fra Det Kongelige Akademi i København. Hans praksis bevæger sig mellem skulptur, installation og relief med et særligt fokus på materialer, processer og rumlighed. Han arbejder ofte med gentagelse, forskydninger og transformationer, hvor hverdagslige materialer, former og observationer bearbejdes og får nye betydninger. Hans værker befinder sig ofte i grænselandet mellem billede, objekt og arkitektur.
Til udstillingen i Sions Kirke viser Carl Fredrik Emrik fem relieffer i aluminium. Værkerne tager udgangspunkt i tegninger, landskaber og organiske former, som gennem støbning og bearbejdning er blevet omsat til metal.
I de større relieffer indgår afstøbninger af blandt andet jordbær, kartofler og løg – ting, der vokser frem af mulden og normalt hører til i en helt anden, mere forgængelig verden. Gennem afstøbningen fastholdes de i aluminium og bliver en del af relieffernes tegn, spor og fortællinger.
De mindre relieffer tager udgangspunkt i tegnede landskaber og kan ses som små udsnit eller erindringer om steder. På den måde forbindes værkerne med temaet MULD både konkret og mere indirekte: som materiale og grobund, men også som landskab, spor og noget, hvorfra former og fortællinger kan vokse frem.
Læs mere på Carls hjemmeside: www.carlfredrikemrik.com
Følg på instagram: @carlfredrikemrik
KUNST TIL STØTTE FOR MENNESKER OG KLIMA
Som en del af Kirke- og kunstvandringen donerer de deltagende kunstnere værker, som udstilles i kirkerummene.
I løbet af weekenden kan du købe lodder i de deltagende kirker og dermed være med i lodtrækningen om kunstværkerne.
Hele det indsamlede beløb går til Folkekirkens Nødhjælps projekter, der arbejder for at skabe større robusthed og bedre muligheder for mennesker, der lever midt i klimaforandringer.
Kommentarer